O nás

Včely jsou naše

poslání

Jak to všechno začalo?

Včelaření se věnuji od roku 2009, kdy jsem začal chodit do učení k místnímu včelaři a následně si pořídil svá první 4 včelstva v nástavkových úlech.

Již od začátku včelařím na rámkové míře 39 x 24 a jsem s touto mírou plně spokojen díky mnoha přednostem, které nabízí. Klíčová je pro mne možnost zimovat na dvou nástavcích této míry, kdy včelstva mají na jaře dostatek zásob a prostoru pro zdárný rozvoj.

Během pár let učení a práce na zdokonalování úlů jsem se v roce 2014 dostal na 66 včelstev zazimovaných v palubkových zateplených úlech vlastní výroby. Všechna svá včelstva mám rozmístěna na trvalých stanovištích v malebném okolí města Bystřice.

V roce 2017 jsme zazimovali již 200 včelstev.

Medy prodáváme přímo ze dvora, nebo nás můžete najít na farmářských trzích v Benešově či v středočeských a Pražských obchodech Billa v oddělení regionální dodavatelé.

Jedna z našich včelnic
Při práci v úlu
Jak včelařím?

Svá včelstva mám umístěna v malebné přírodě středočeského kraje na okrese Benešov. Nadmořská výška se u nás pohybuje kolem 450 m.n.m. Z tohoto důvodu používáme zateplené úly na rámkovou míru 39 x 24.

Preferujeme zimování kmenových včelstev na 2 nástavcích se zimním nakrmení v rozmezí 15 – 20 Kg cukru.

Záložní oddělky zimujeme na jednom nástavku při nakrmení do 15 Kg cukru na včelstvo.

Při první jarní prohlídce zhodnotíme sílu včelstev a u kmenových včelstev prohodíme nástavky, abychom posílili plodování a v případě potřeby doplníme zásoby pomocí medocukrového těsta.

Při rozkvětu třešně začínáme přidávat mezistěny a během sezony vyměníme ve včelstvech alespoň jednu třetinu veškerého díla.

V období květu řepky máme včelstva ve 4 nástavcích (dvě plodiště a dva medníky) a po následném vytočení zralého medu opět na včely vracíme.

Po skončení sezony zakrmujeme včelstva pomocí roztoku cukru, který dáváme do kbelíku se slámou v prázdném 3 nástavku.

Po přeléčení včelstev jsme opět připraveni na zimu a můžeme doufat v úspěšné přezimování včelstev.

Jiří Brabenec

nás rodinný tým

Poznejte nas trochu zblízka

No posts were found for provided query parameters.